İnternet kullanıcılarının en çok merak ettikleri konu (ben öyle düşünüyorum), kullandıkları tarayıcı programı ile çağırdıkları internet sitelerinin nasıl yapıldığıdır. Bir web yazılımı yapılırken hangi aşamalara tabiidir. Bir kaç başlık altında topladım;

 

Kullanıcı Ara yüzü (User İnterface)

Bu aşamada tarayıcı programı ile kullanıcının yani istemcinin sunucudan çağırdığı sitenin, tasarım dosyaları, logosu, içeriği kullanıcının gördüğü denilen bölümdür.

 

Kullanıcının Göremediği

Kullanıcının siteyi daha iyi, rahat ve zorluk çekmeden kullanabilmesi, kullanıcıdan verileri güvenilir bir şekilde alıp, ona güvenilir bir şekilde içeriği sunmasını gerçekleştiren kısaca bir internet sitenin beyni denebilecek programlama aşamasıdır. Kullanıcının göremediği bu aşama, önemli bir kontrol ve denetimden geçerek yapılmaktadır. İnternetin genel olarak kullanılmaya başlamasından sonra detaylı protokoller yardımı ile siteler kullanıcının ekranına getirilebiliyordu. Bu dönemde kullanıcıdan bir bilgi girmesine gereksinim olmadığı için, uygulanan siteler kolay ve yalın görünmekteydi. Fakat daha sonra gerek e-ticaret ve bankacılık gibi alanlar olsun gerekse de normal amaçlarla (sosyal medya) olsun, site sahipleri kullananlara dilenen verileri güvenilir bir şekilde ulaştırmaya gereksinim duymuştur. Bu aşamada internet yazılımları hayatımıza girmiştir. Bunlara misal vermek gerekirse;

 

HTML

Bu web yazılımı en kolay ve tüketimi diğerlerine oran olarak daha kolaydır. Yapılan işlemlerde site sahibinin kullanıcıya neyi hangi alanda göstermesi isteniyorsa, kullanıcı onu orada görebilir ve site üstünde rastgele bir müdahale yapması imkânsızdır. Bu dilin ana özelliği yazı, görsel ya da video sahibi olan bir sayfanın tarayıcı yazılımı doğrulusunda doğru yorumlanarak kullanıcının ekranında açılması ve sayfaların birbirlerine bağlanabilmesidir.

 

.Net, ASP, PHP, Java Script, Flash vb. internet yazılımları,

Bu tür internet program dillerinin çıkış hedefi ise bilhassa HTML ile hazırlanmış sayfalara detaylı özellikler katmaktır. Buna misal vermek gerektiğini düşünerek; bir site sahibi sitesini ziyaret edenlerin görüş ve önerilerini alabilmek ya da daha sonra onlara ulaşabilmek amacıyla sitesine bu program dilleri ile oluşturulmuş form gönderme sayfası ekleyebilir. Bu sayede normalde siteye bir ekleme yapamayan kullanıcının, nerdeyse ulaşması imkânsız olan veri tabanına bilgi kaydedebilmesi sağlanmış olur. Fakat bugünümüzde internetin geldiği nokta öneme alındığında, bundan sonra internet üzerinden alış veriş yapmak, yemek siparişi vermek ve bankacılık işlemlerinin uygulanabilmesi tamamen bu internet yazılımları ile olası olabilmektedir. Üstelik bilgi ve şahıs güvenliği mühim bir mevzu olduğundan, sunucu ve istemci (kullanıcı) arasındaki bilgi alışverişinin korunması hedefiyle bu yazılımlar gelişerek daha karmaşık bir duruma gelmiştir.

Yorum Bırak