Bugün sizlere profesyonel ya da kendi kendine eğiten yatırımcılar tarafından yaratılmış en alışılmadık 10 araçtan bahsedeceğim bu araçlardan bazıları şu an yaygın olarak kullanılmakta bazıları ise yakın gelecekte var olacak hadi başlayalım;

 

 

 Edward Diwhell

Çok orijinal ve alışılmadık bir araç, günümüzde neredeyse her yerde elektrikli araçlar var ama hepsi aşağı yukarı birbirine benziyor Avustralya’daki Üniversite öğrencileri çoğunluktan ayrılmaya ve yeni bir icat yapmaya karar verdiler. Buluşlarının 2 tane kocaman tekerleği var ve bu tekerlekler koltuğun altındaki elektrikli motor sayesinde çalışıyorlar. Araç ilk test edildiğinde hareket sırasında koltuğun sürekli olarak yanına eksende döndüğü fark edilmiş. Eğer bir insan araçta sadece birkaç kere oynamak istiyorsa koltuğu sallanıyor olması tasarımın ilginç bir özelliği olarak görülüp geçirebilir ama eğer bu aracı gerçekten kullanmayı düşünüyorsanız aracın kullanıcısı kronik bir deniz tutması yaşamaya başlayabilir. Bu yüzden tasarımcıları yapımında özel olarak bir stabilizasyon sistemi kullanmışlar aynı zamanda dönen koltuğu sayesinde değişik bir sürüş yaşanıyor, dengeleme sistemi tamamen kapatmanız da mümkün.

 


Jetfoiler Hydrofoil

Tasarımcı ve kiteboard’cu olan Don Montagu takımı Kayı Konsepts ile birlikte motorlu sörf tahtası ile Hydrofoil’i birleştirmeye karar verdi sonuç yaratıcılarının Jetfoiler ismini verdiği bir araç oldu. Tahtayı hızlandıran sessiz bir elektrikli motor var motorunda gücüyle denizaltı kanatları suya giriyor ve böylece kullanan kişi adeta suyun üzerinden uçabiliyor, bu şekilde sörf yapmak çok basit ve herkesin başarabileceği bir şey. Uzaktan kumandası sayesinde Jetfoiler’ın hızını siz kontrol edebiliyorsunuz yaratıcılarının anlattıklarına göre araç yeterli hıza ulaştığı anda kullanan kişi arkaya doğru yaslanıyor ve sörf tahtası sudan yukarı yükseliyor.

 

 

 

Scewo

İsviçre’den genç bir grup merdivenleri tırmanabilen 1 tekerlekli sandalye icat etti. Scewo isimli bu sandalye merdivenleri tırmanabiliyor ve 2 tekerleğine olarak 2 adet kauçuktan yapılmış tırtıklı mekanizmaları var. Normal durumlarda kullanıcı Sadece tekerlekleri kullanıyor, altındaki boşlukta ise yerleştirilen tırtıllı ray mekanizmalar var. Gerektiğinde kullanıcının hareketini algılayabiliyor ve sandalyeyi merdivenlerden çıkarabiliyorlar. Ayrıca buz veya çakıl üzerinde de çok kolay hareket edebiliyorlar. Buna ek olarak sandalyenin kendisi de yükselebiliyor, kompakt boyutu sayesinde koltuğunuzu herhangi bir kapıdan geçirebiliyorsunuz ve odaların içinde kolayca hareket  edebiliyorsunuz. Kullanıcı sandalyeyi kumanda kolunu kullanarak ya da vücut ağırlığını vererek kullanabiliyor bu alet gerçekten sadece fonksiyonel ve özel rahatsızlıkları olan insanlar için büyük önem taşıyor.

 

 

Arca Board

Arka Space isimli şirket farklı bir konsepte sahip kendi orijinal Uçan kaykayların herkese tanıttı. Şirket Amerikan Uzay endüstrisinin temsilcilerinden biri uzmanlıklarını yaptıkları Uçan makinenin tasarımına yansıtmışlar makinenin ismi ise Arca Board yüksek hızdaki motorlar tarafından kontrol edilen 36 küçük pervanesi sayesinde havada gezilebiliyor. Üreticinin açıklamasına göre bu araç 272 beygir gücüne sahip Arca Board birçok arabadan daha güçlü boyutları ise 1 metre uzunluğunda ve yarım metre genişliğinde. Araç genel olarak biraz kullanışsız, taşınması zor ve çok iyi düşünülerek yapılmamış sadece düşmemeye çalıştığınız süre boyunca üstünde durabiliyorsunuz.

 

 

Manta 5 HydroFoil Bike

Bisiklet tasarımcısı Robert Alonso tarafından üretilen Manta 5 HydroFoil Bike, suda kullanılabilen bir elektrikli bisiklettir. Bu bisikletin su altı kanatları ve elektrikle çalışan dönen pedalları var. MANTA 5’in iskeleti alüminyumdan yapılma ve altında da iki tane su altı kanadı bulunmaktadır. Bu kanatlar bisiklet hareket ederken onu suyun üstünde tutmaya yarıyor. Araç hem insan gücüyle hem de kapasitesi 400 Watt olan yardımcı bir elektrikli motorla çalışıyor. Bisikletin dengesinden sorumlu olan modeller bulunuyor ve bu modeller sayesinde durduğunuzda bile bisiklet suyun üstünde kalabiliyor bisikletin kütlesi 20 kilogram ama 100 kilograma kadar ağırlığa sahip bir sürücü taşıyabiliyor. Maksimum güçte kullanıldığında bataryası 1 saat boyunca dayanabiliyor. Bisiklet ise saatte 20 kilometre hıza ulaşabiliyor.

 

SOLOWHEEL IOTA

Denge çarkının tek tekerlekli bir kırması olan bu aracın projesi ilk önce KickStarter de yayınlandı aracın fiyatı 445 dolardan başlıyor. Aracın siparişini ilk verenler siparişlerini 2017’nin sonlarına doğru teslim aldılar. Saatte 16 kilometre hıza ulaşabiliyor ve tam dolu bir batarya ile 13 kilometreye kadar gidebiliyor. Boyutu çok küçük ve o kadar hafif ki şehirde kolaylıkla kullanılabiliyor. Şişirilebilir tekerleğin çapı 20 santimetre ve ağırlığı da üç buçuk kilogram. Metroda kolaylıkla yanınızda taşıyabilirsiniz ve bu sayede Metroya kadar kullanışlı bir ulaşım aracı oluyor bu araç genel olarak tembel insanlar ya da sürekli acelesi olanlar için yapılmış gibi görünüyor.

 

Quadro 4

Quadro 4 dört dört tekerleğe sahip bir turist motosikleti üreten şirket  süspansiyonu devirme özelliği sayesinde bu motosikletin büyük bir yenilik olduğunu düşünüyor bu özellikleri sayesinde quadro4 istikrar ve güvenlik sağlıyor yana yatmasına izin veren sistemi sayesinde araç  40 dereceye kadar yana yatıp dönüş yapabiliyor. Sürücü aracı şehirde kullanırken normal motosikletçilerin karşılaştığı tipik problemleri dert etmek zorunda olmuyor. Mesela kum ve taşlar kaygan rögar kapakları ya da ıslak yollar aynısı hafif offroad yolları için de geçerli arkadan çekişli Quadro4 346 santimetreküp kapasiteye sahip tek silindirli bir motor ve 32 beygir gücü kapasitesine sahip. Bu dört tekerlekli motosikleti ya da üç tekerlekli versiyonlarını kullanabilmek için ehliyetinizin olması gerekiyor.

Bir sonraki bizi heyecanlandıracak yazımda görüşmek üzere..

Yorum Bırak